אכזיב

שכונת אכזיב

שכונת  אכזיב הינה שכונה חדשה הנמצאת בתהליכי הקמה על חוף הים ליד העיר נהריה. הפרויקט קיבל אישורים עוד לפני 2004 ולכן קיבל אישורי בנייה במיקום שהוא קרוב מידי לים וכיום לאחר החוק שעבר ב2004   כבר אינו מאושר לבנייה

רבים מתושבי נהריה מתנגדים לבנייה זו שכן היא תפגע משמעותית ברצועת החוף ובאזור התעשייה. סיבה נוספת להתנגדות לבנייה של שכונת אכזיב היא הסגירה לציבור, של חוף יפיפה שכרגע הינו חוף ציבורי. רבים מהצפון היום מגיעים במשך כל השבוע ליהנות עם המשפחות מאחת מרצועות החוף היפות בארץ ולכן הוא מהווה את אחת מהאטרקציות המוכרות ביותר כיום. שכונת אכזיב הזו מושכת קונים רבים כך המחיר דירת ארבעה חדרים עלתה מ1.1  מיליון ל  1.2   מיליון עוד לפני שהבנייה החלה. בשונה מרכישת  דירות המתבצעת בתוך העיר נהריה, רוב הקונים בשכונת אכזיב הם מהמרכז ולא מסביבת העיר נהריה והצפון. מה שמושך אנשים בפרויקט הזה, שכונת אכזיב, הוא הקרבה לים שמתאפשרת בשכונה זו שכן אישורי הבנייה נתנו לפני החוק האוסר על בנייה שהיא קרובה יותר מ 300  מטר לים.

כעת הבנייה של שכונת אכזיב עדיין לא החלה בגלל ממצאי אסבסט באזור. בנהריה היה בעבר מפעל לאסבסט שעבד שנים רבות עד שנזקי האסבסט התגלו והמפעל נסגר. הבעיה הייתה טיפול בכל האסבסט שיוצר עד כה ונעשה בו שימוש וגם בשאריות האסבסט שנזרקו לאשפה ואלו שנשארו במפעל לאחר סגירתו. אסבסט שימש במוצרים רבים ובניהם בבנייה של מבנים כגון בתי מגורים ועוד, וכעת ישנן כמויות אדירות שיש לסלק אותן בצורה מסודרת ולמנוע המשך זיהום. אסבסט הנמצא בבתים לא פונה אלא אם התבצעה בנייה או בקשה מפורשת מהדיירים ואז הפינוי מתבצע בהגנה בטיחותית מתאימה. שאריות אסבסט שלא נעשה בהם שימוש סולקו באופנים שונים כגון בניה של שבילים בשדות חקלאיים ועוד. באזור התעשייה ליד חוף אכזיב, היכן ששכונת אכזיב אמורה להיבנות, כל החול והאזור כולל אסבסט. לכן באם תתבצע בנייה כל האסבסט יתפזר באוויר ויגרום לזיהום חריף על נזקים לאוכלוסייה הנמצאת בסביבה. כעת מתבצעות בדיקות כיצד ניתן לנקות את האסבסט מהאזור המיועד לבנייה על מנת שניתן יהיה להתקדם עם הפרויקט.

נכון לעכשיו ישנם מתנגדים רבים לפרויקט של בניית שכונת אכזיב אך המערכת המשפטית לא יכולה לעצור פרויקט זה מאחר שנראה שהכל נעשה באופן חוקי.

עם זאת, כרגע ישנם שני נושאים שעוצרים את הפרויקט. האחד הוא נושא האסבסט שתואר לעיל והנושא השני הוא הבדיקה של תקינות קבלת אישורי הבנייה. כאשר ניתנו אישורי הבנייה אומנם לא היה חוק נגד בנייה כה קרוב לחוף הים אך נכון לעכשיו בודקת המערכת המשפטית האם היזמים קיבלו את אישורי הבנייה לאחר שנתנו לעיריית נהריה כספים במסגרת פרויקטים שונים. החלטת בתי המשפט תתקבל בנושא בהמשך ואפשרות לפינויי אסבסט בשלב זה עדיין נחקרת ונבדקת.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *